XLI Regionalny Dzień Pszczelarza w Licheniu Starym 2024
Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie zorganizował XLI Regionalny Dzień Pszczelarza. Gospodarzem naszego święta było Koło Pszczelarzy w Ślesinie, a uroczystości odbyły się 21 lipca 2024r. w Licheniu Starym w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.
Kalendarz wydarzenia w Licheniu przedstawiał się następująco:
8.30 Wystawa sprzętu pszczelarskiego z możliwością zakupu sprzętu pasiecznego i miodu;
kiermasz z poczęstunkiem – parking przed bazyliką.
12.00 Msza Święta z udziałem Regionalnych Kół Pszczelarskich, bazylika – nawa główna.
13.30 Akademia z częścią artystyczną, bazylika dolna – Sala Całunu Turyńskiego.
Znamienici goście, wzruszająca uroczystość
Dzień 21 lipca 2024 roku był dniem szczególnym dla wszystkich pszczelarzy zrzeszonych w RZP Konin, bowiem świętowaliśmy 41 Regionalny Dzień Pszczelarza. Dzień zaczął się tradycyjnie wystawą i kiermaszem. W samo południe odprawiono uroczystą mszę świętą a po niej odbyła się akademia z częścią artystyczną. W trakcie akademii dokonano najwyższych rangą odznaczeń pszczelarskich w obecności 19 sztandarów Kół oraz znamienitych zaproszonych gości. Naszą uroczystość uświetniły przybyłe na tą okoliczność poczty sztandarowe:
- sztandar Regionalnego Związku Pszczelarzy z siedzibą w Koninie
- sztandar Koła Pszczelarzy w Brudzewie
- sztandar Koła Pszczelarzy w Golinie
- sztandar Koła Pszczelarzy w Kazimierzu Biskupim
- sztandar Koła Pszczelarzy w Kleczewie
- sztandar Koła Pszczelarzy w Kole
- sztandar Koła Pszczelarzy w Kramsku
- sztandar Koła Pszczelarzy w Powidzu
- sztandar Koła Pszczelarzy w Skulsku
- sztandar Koła Pszczelarzy w Słupcy
- sztandar Koła Pszczelarzy w Ślesinie
- sztandar Koła Pszczelarzy w Tuliszkowie
- sztandar Koła Pszczelarzy w Turku
- sztandar Koła Pszczelarzy w Wierzbinku
- sztandar Koła Pszczelarzy w Wilczynie
- sztandar Koła Pszczelarzy w Witkowie
- sztandar Koła Pszczelarzy we Władysławowie
- sztandar Koła Pszczelarzy w Zagórowie
Sztandarem przybyłym gościnnie, który uświetnił nasze święto, był sztandar Pszczelarzy Ziemi Gnieźnieńskiej.
W uroczystościach wzięli udział pszczelarze regionu konińskiego, zaproszeni goście, przedstawiciele prasy, społeczeństwo Sołectwa Licheń Stary oraz pielgrzymi z całej Polski. Wśród zaproszonych gości były znamienite osobistości w osobach:
- Michał Kołodziejczak – Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- Tadeusz Sabat – Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie
- Waldemar Kudła – Skarbnik Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie
- ks. Sławomir Homoncik MIC – Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
- Piotr Kaczmarek – Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Ślesin
- Grzegorz Fiałkowski – Radny Województwa Wielkopolskiego
- Bożena Dominiak – Wójt Gminy Grzegorzew
- Piotr Kwieciński – Prezydent Europejskiej Federacji Lekarzy Weterynarii
- Katarzyna Muzykiewicz – Dyrektor Hospicjum im. św. St. Papczyńskiego w Licheniu
- Jadwiga Sabat – była Prezes Koła Pszczelarzy w Andrychowie
- Waldemar Owczarzak – Prezes Koła Pszczelarzy w Gnieźnie
- Urszula Mirkowska – Redaktor Gazety Ślesińskiej
- Zarząd Regionalnego Związku Pszczelarzy z siedzibą w Koninie:
- Roman Kowalak – Prezes
- Władysław Poprawski – V-ce Prezes
- Jerzy Kapela – Skarbnik
- Marek Spychalski – Sekretarz
- Wiesław Chmielewski – Członek Zarządu
- Ryszard Nowakowski – Członek Zarządu
- Waldemar Frydrych – Członek Zarządu
Na wniosek Regionalnego Związku Pszczelarzy z siedzibą w Koninie Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie uhonorował najlepszych pszczelarzy odznaczeniami związkowymi.
Najwyższymi odznaczeniami pszczelarskimi zostali odznaczeni następujący pszczelarze:
1. Statuetką imienia Księdza Doktora Jana Dzierżona koledzy:
- Andrzej Stachurski – Koło Rychwał
- Sławomir Trzybiński – Koło Koło
2. Medalem imienia Księdza Doktora Jana Dzierżona koledzy:
- Mirosław Ziemiański – Koło Tuliszków
- Leszek Skubiszewski – Koło Tuliszków
- Tomasz Rogoziński – Koło Pyzdry
- Jan Niemowny – Koło Koło
3. Złotą odznaką Polskiego Związku Pszczelarskiego koledzy:
- Paweł Antczak – Koło Tuliszków
- Włodzimierz Gradecki – Koło Tuliszków
- Ryszard Kacprzak – Koło Władysławów
- Piotr Klimek – Koło Władysławów
- Włodzimierz Urbaniak – Koło Pyzdry
- Jerzy Uciński – Koło Słupca
- Marian Woźniak – Koło Słupca
- Michał Imbiorowicz – Koło Powidz
- Jan Osiewacz – Koło Rychwał
- Sławomir Olejniczak – Koło Kramsk
W tym dniu dokonano również innych odznaczeń. Na wniosek Koła Pszczelarzy w Ślesinie, Wilczynie i Kole Zarząd Regionalnego Związku Pszczelarzy z siedzibą w Koninie postanowił nadać Dyplom Honorowego Członka Regionalnego Związku Pszczelarzy z siedzibą w Koninie kolegom:
- Pawłowi Janowi Janas – Koło Ślesin
- Zygmuntowi Kaniewskiemu – Koło Koło
- Leszkowi Nowickiemu – Koło Wilczyn
Odznaczeń dokonali:
Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie – Tadeusz Sabat
Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Michał Kołodziejczak
Skarbnik Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie – Waldemar Kudła
Prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy z siedzibą w Koninie – Roman Kowalak
Kalendarium wydarzeń XLI Regionalnego Dnia Pszczelarza w Licheniu Starym 2024
Cała uroczystość 41 Regionalnego Dnia Pszczelarza w Licheniu Starym rozpoczęła się o godzinie 8.30 wystawą sprzętu pszczelarskiego z jednoczesną możliwością jego zakupu oraz zakupu miodu i innych produktów pszczelich. Kiermasz ten był połączony z poczęstunkiem, a odbywał się na wewnętrznym parkingu przed bazyliką. Obecni tam przedstawiciele środowiska pszczelarskiego mogli podzielić się z pielgrzymami i osobami zainteresowanymi swoją wiedzą na temat pszczelarstwa, sprzętu i produktów pszczelich. Stanowiska wystawiło kilkunastu pszczelarzy zrzeszonych w RZP Konin oraz producent sprzętu.
Kolejnym punktem XLI Regionalnego Dnia Pszczelarza w Licheniu Starym była uroczysta Msza Święta z udziałem Regionalnych Kół Pszczelarskich, która odbyła się w bazylice w nawie głównej o godzinie 12.00. Zaproszonych gości wraz z pocztami sztandarowymi przed wejściem do licheńskiej bazyliki powitał i pobłogosławił ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz sanktuarium, który również sprawował Eucharystię przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Pełną oprawę muzyczną mszy świętej przygotowała Orkiestra Dęta ze Ślesina. W swojej homilii ksiądz kustosz nawiązał do liturgii słowa, a dokładnie do listu św. Pawła (Ef 2):
Jesteśmy zapędzeni tempem życia, nie mamy czasu na odpoczynek, dla swojej rodziny. Nie mamy czasu na modlitwę i Eucharystię. To sprawia, że stajemy się negatywnie nastawieni do siebie. Obudowujemy się murami niechęci do innych. W naszym chrześcijańskim życiu potrzebny jest odpoczynek, czas relaksu, zatrzymania się na chwilę, przemyślenia kwestii, które są w życiu ważne.
Ksiądz kustosz podkreślił również, że odpoczynek jest ważny, jednak w trakcie odpoczynku nie możemy zapominać o Bogu i o drugim człowieku.
Potrzebujemy relaksu, jednak nie może być on wyłącznie relaksem pasywnym. Potrzeba nam odpoczynku, który ma służyć poprawie relacji z Bogiem i drugim człowiekiem. Trzeba oderwać się od codziennych spraw, aby pomyśleć o tym, co się wydarzyło i wyciągnąć wnioski, by zobaczyć drugiego człowieka obok.
Zdaniem księdza kustosza sanktuarium takim odpoczynkiem od spraw doczesnych może być pasja, jaką jest pszczelarstwo. Pszczelarze przekazali na ręce Księdza kustosza dary.
Na Eucharystii obecny był m.in. Tadeusz Sabat, Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego, który wskazał na zadania spoczywające na organizacji.
Głównym zadaniem PZP jest koordynacja wszelkich działań organizacji pszczelarskich wobec administracji rządowej, jak i samorządowej. To także koordynacja działań wojewódzkich i regionalnych związków pszczelarzy, współpraca z jedynym w Polsce technikum pszczelarskim w Pszczelej Woli. Poza tym dbamy o jakość produktów pszczelich, czy o stwarzanie warunków administracyjnych dotyczących sprzedaży produktów na rynku. Czuwamy nad tym, co jest importowane do Polski z zagranicy, by to był produkt, który możemy nazwać miodem.
Zdaniem Tadeusza Sabata, w Polsce miód jest traktowany jako lekarstwo, dlatego należy dbać o jego jakość.
Na koniec Eucharystii Prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy z siedzibą w Koninie podziękował wszystkim obecnym za uczestnictwo w tak ważnym dla pszczelarzy dniu. Po Eucharystii dokonano uroczystego wyprowadzenia sztandarów.
Po zakończonej Mszy Świętej uczestnicy XLI Regionalnego Dnia Pszczelarza w Licheniu Starym udali się do sali Całunu Turyńskiego, gdzie miała miejsce akademia z częścią artystyczną. Trzecia część obchodów pszczelarskiego święta rozpoczęła się o godzinie 13.30 w bazylice dolnej w Sali Całunu Turyńskiego. Po uroczystym wprowadzeniu pocztów sztandarowych przy akompaniamencie Orkiestry Dętej ze Ślesina przeszliśmy do ostatniej, trzeciej części. Oficjalnie powitano wszystkich obecnych na sali gości po czym głos zabrał Prezes RZP Konin Roman Kowalak. Po tym wystąpił Zespół Ludowy „GRZEGORZEWIANKI” pod dyrekcją Mariusza Andrzejewskiego.
Po wspaniałym występie dokonano odznaczeń najbardziej zasłużonych dla pszczelarstwa. Prezes RZP Konin Roman Kowalak również został uhonorowany z okazji swoich urodzin. Prezydent PZP Tadeusz Sabat wygłosił przepiękną mowę, a Członkowie Zarządu Sekretarz RZP Konin Marek Spychalski i Członek Zarządu Ryszard Nowakowski wraz z Kierownikiem Biura i Główną Księgową RZP Konin Moniką Gaj w imieniu Zarządu RZP Konin, Biura RZP Konin i pszczelarzy Związku wręczyli kwiaty i upominek. Swoje gratulacje i życzenia przekazał również Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Michał Kołodziejczak. Sala nagrodziła Prezesa RZP Konin owacjami na stojąco odśpiewując gromkie „sto lat”. Potem głos zabrali zaproszeni goście: Prezydent PZP Tadeusz Sabat, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Michał Kołodziejczak, Dyrektor Hospicjum w Licheniu Katarzyna Muzykiewicz. Na koniec części oficjalnej, zgodnie ze zwyczajem, każdy z dostojnych gości otrzymał słoik miodu z tegorocznych zbiorów. Po tym wyprowadzono poczty sztandarowe a gości zaproszono na obiad.
XLI Regionalnego Dnia Pszczelarza w Licheniu Starym 2024 w innych mediach
O naszym święcie mówiły inne media: