Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła nowy regulamin naborów wniosków o przyznanie pomocy finansowej na sezon dotacyjny 2024/2025. Oczywiście różni się on od dotychczasowych warunków bardzo istotnymi sprawami. Zmiany są radykalne, wymagające spełnienia przez pszczelarzy dodatkowych warunków (takich dotychczas nie było) oraz zmieszczenia się z ich realizacją w bardzo krótkim czasie! Podkreślamy to tutaj w sposób szczególny, bowiem nie ma przestrzeni na zbyt długie zastanawianie się.
Niezmiennie, jak co roku, przeprowadzimy Was przez wszystkie tegoroczne etapy w sposób sprawny, dokładny i bardzo wnikliwy. Przygotujcie się jednak na pracę w bardzo ekspresowym tempie, bowiem cały okres naborów to tylko miesiąc! Miesiąc na wszystko, dla Was pszczelarze i dla Nas Biura! ARiMR wnioski z RZP Konin będzie przyjmował od 24 października 2024r. do 22 listopada 2024r. W tym terminie musimy zebrać wszystkie zamówienia, dostarczyć wszystkie niezbędne załączniki (przede wszystkim zaświadczenia z weterynarii), wprowadzić te dane do systemu ARiMR i wysłać wniosek.
Ważne! Po tym terminie wszystkie dostarczone dokumenty do RZP Konin: zamówienia, zaświadczenia, itp. nie wejdą do projektów, bowiem ARiMR nie przyjmie żadnych spóźnionych wniosków.
Zaczynamy od Regulaminu naborów wniosków o przyznanie pomocy finansowej. Poniżej w linkach znajdują się wszystkie ważne dokumenty, określające warunki projektowe na najbliższy sezon, oraz zamieszczamy korespondencję mailową z ARiMR, jaką otrzymał w rzeczonej sprawie Prezydent PZP Tadeusz Sabat, wyjaśniającą nowości w projekcie. Kliknij, przeczytaj, zapoznaj się.
- Opisy ogólne:
Wsparcie dla pszczelarzy z PS WPR 2023-2027 – nabory od 24 października do 22 listopada 2024r
Rok pszczelarski 2025
- Opisy szczegółowe:
REGULAMIN_INTERWENCJE_I6X_2025
- Korespondencja z ARiMR do Prezydenta Tadeusza Sabata:
Sent: Friday, October 11, 2024 9:43 AM
Subject: Informacja o opublikowaniu zarządzenia Prezesa ARiMR _III nabór wniosków interwencje pszczelarskie
Szanowni Państwo,
Departament Rynków Rolnych ARiMR uprzejmie informuje, że w dniu 10.10.2024 r. zostało opublikowane ogłoszenie o naborach wniosków dla interwencji w sektorze pszczelarskim I.6.1-I.6.7 (link do strony: Wsparcie dla pszczelarzy z PS WPR 2023-2027 – nabory od 24 października do 22 listopada 2024 r. – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Portal Gov.pl (www.gov.pl)) oraz Regulamin naborów wniosków o przyznanie pomocy finansowej dla interwencji w sektorze pszczelarskim (I.6.1-I.6.7) na rok pszczelarski 2025 w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (link do strony https://www.gov.pl/web/arimr/rok-pszczelarski-2025).
Nabory Wniosków o przyznanie pomocy będą realizowane od 24 października 2024 r. do 22 listopada 2024 r. w ramach następujących interwencji:
1) I.6.1 „Interwencja w sektorze pszczelarskim – wspieranie podnoszenia poziomu wiedzy pszczelarskiej”;
2) I.6.2 „Interwencja w sektorze pszczelarskim – inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych”;
3) I.6.3 „Interwencja w sektorze pszczelarskim – wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi”;
4) I.6.4 „Interwencja w sektorze pszczelarskim – ułatwienie prowadzenia gospodarki wędrownej”;
5) I.6.5 „Interwencja w sektorze pszczelarskim – pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół”;
6) I.6.6 „Interwencja w sektorze pszczelarskim – wsparcie naukowo-badawcze”;
7) I.6.7 „Interwencja w sektorze pszczelarskim – wspieranie badania jakości handlowej miodu oraz identyfikacja miodów odmianowych”
Mając na uwadze zmienione Wytyczne szczegółowe (…) zostały wprowadzone stosowne zapisy do Regulaminu naborów (…) na rok pszczelarski 2025, najważniejsze zmiany w stosunku do roku 2024 są następujące:
- zmniejszenie poziomu wsparcia w ramach interwencji I.6.2 i I.6.4 – pomoc przyznawana będzie w formie refundacji do 50% kosztów netto zakupu nowego sprzętu pszczelarskiego, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki pasiecznej i wędrownej;
- wprowadzenie wymogów dla młodego pszczelarza w ramach interwencji I.6.2 i I.6.4 – pomoc przysługuje w pełnej wysokości i w pierwszej kolejności młodym pszczelarzom, tj. tym którzy mają nie więcej niż 40 lat w dniu złożenia WOPP oraz prowadzą działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół wpisaną do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy zakaźnej w sposób nieprzerwany, nie krócej niż 3 lata albo mają wykształcenie średnie branżowe w zawodzie technik pszczelarz lub zasadnicze zawodowe/zasadnicze branżowe w zawodzie pszczelarz. Warunki te należy potwierdzić poprzez załączenie do WoPP:
- skanu zaświadczenia o prowadzeniu działalności nadzorowanej w zakresie utrzymywania pszczół, wpisanej do rejestru, o którym mowa powyżej, wydanego przez właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub
- skanu świadectwa/innego dokumentu wydanego przez szkołę lub placówkę edukacyjną.
- zmiana w zakresie liczby posiadanych pni pszczelich – należy podać we wniosku o przyznanie pomocy wg stanu na dzień składania wniosku – jeżeli wnioskodawca nie wnioskował o udzielenie pomocy w ramach pomocy finansowej dla pszczelarzy do przezimowanych rodzin pszczelich (nabór 2024) lub liczba ta uległa zmianie, do WOPP należy dołączyć skan aktualnego dokumentu wydanego przez lekarza weterynarii.
Jednocześnie DRR informuje, że na PUE zostały udostępnione do wypełniania formularze Wniosków o przyznanie pomocy bez możliwości wysyłki do dnia rozpoczęcia naborów.
Z wyrazami szacunku
Katarzyna Gołębiowska
p.o. Dyrektor
Departament Rynków Rolnych
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Ważne! W następnym wpisie blogowym pojawią się druki dedykowane projektom w tym sezonie. Są to nowe druki, uwzględniające nowe zasady. Pojawi się tam również szczegółowy opis w jaki sposób interpretować nowe przepisy ARiMR i jasno określone warunki, jakie bezwzględnie musi spełnić każdy pszczelarz, który zechce pozyskać w tym roku dofinansowanie na kolejny sezon.