PSZCZELARSKA EDUKACJA NAJMŁODSZYCH

– wykłady w 2023 roku

 

W roku 2023 odbyło się wiele spotkań edukacyjnych związanych z tematyką pszczół. Edukacje te odbywały się w wielu miejscach i w różnych formach. Formą przekazywania wiedzy i doświadczenia, najbardziej popularną ze wszystkich, są spotkania z maluchami i młodzieżą w przedszkolach i szkołach, ale nie tylko. Wielu Naszych Pszczelarzy, zrzeszonych w RZP Konin, pełni rolę edukatorów pszczelarstwa w takiej właśnie formie.

Jako RZP Konin postanowiliśmy przybliżyć sylwetki Naszych Edukatorów oraz ich zaangażowanie i pracę na rzecz tej gałęzi działalności statutowej, wprowadzając cykl „PSZCZELARSKA EDUKACJA NAJMŁODSZYCH”. Tym wpisem początkujemy ten nowy cykl, który będzie pokazywał czym jest pszczelarstwo, kto się tym zajmuje, jak ono wygląda tak „od kuchni”.

Pierwszą osobą, która zechciała się z Nami podzielić swoją pszczelarską przygodą w roli edukatora, jest Nasz Kolega, Pan Bogdan Wesołowski, na co dzień czynny Pszczelarz, członek Koła Koło. Pan Bogdan jest pszczelarzem z wieloletnim doświadczeniem, zrzeszonym w RZP Konin od 2017 roku, członkiem Komisji Rewizyjnej Koła Koło, z rozległą wiedzą, zdobywaną międzypokoleniowo, praktykiem i pasjonatem, Pszczelarzem zasłużonym i odznaczonym. Posiada swoją pasiekę pod nazwą „WESOŁA PASIEKA”, w której realizuje swoją pszczelarską pasję. Tą pasją dzieli się na co dzień zarówno z tymi najmłodszymi, spotykając się z nimi osobiście, jak i udzielając się społecznie, dokonując m.in. nasadzeń drzew i krzewów. Dzisiaj pochylimy się nad tą pierwszą formą, a mianowicie nad PSZCZELARSKĄ EDUKACJĄ NAJMŁODSZYCH.

Dzięki uprzejmości Pana Bogdana pokażemy dziś kilka jego spotkań. Jak sam przyznaje, sprawiają mu one ogromną radość i przyjemność. Opisał swoją tegoroczną działalność w taki oto sposób:

„W roku bieżącym, 2023, zorganizowałem i prowadziłem dwa wykłady edukacyjne na temat pszczół.

Pierwszy wykład miał miejsce w mojej firmie (Saint-Gobain w Kole), gdzie zorganizowaliśmy dla dzieci pracowników firmy konkurs na temat „Dlaczego pszczoły są dla nas ważne?”. Dzieci miały to wyrazić w dowolnej formie plastycznej. Wpłynęła prawie setka prac! Podczas finału, który odbył się 30.08.2023r., miałem przyjemność przygotować wystawę i przybliżyć dzieciom oraz ich rodzicom pszczelarstwo „od kuchni”. Zebrani goście:

  1. poznali mieszkańców ula,

  2. dowiedzieli się jak wyglądało pszczelarstwo kiedyś, a jak obecnie,

  3. poznali wszystkie produkty pszczele oraz sposoby ich pozyskiwania,

  4. mogli obejrzeć ul od środka, poznając wszystkie jego elementy,

  5. mogli zobaczyć narzędzia, którymi posługuje się pszczelarz na pasieczysku i w pracowni,

  6. mogli również zobaczyć żywe pszczoły wraz z królową w ulu pokazowym.

Chętni wcielili się w rolę pszczelarza, ubierając stój pszczelarski, a na koniec wszyscy skosztowali słodkiego upominku w postaci naturalnego miodu serwowanego przez moje koleżanki w wafelku. Myślę, że było to bardzo udane i potrzebne spotkanie.

Poniżej kilka fotek z tego wydarzenia oraz filmy z tego spotkania.

Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 234

Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 236Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 238Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 240Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 242Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 244

Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 246Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 248Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 250Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 252Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 254

 

Film nr 1:

 

Film nr 2:

Drugi wykład miał miejsce pod koniec września 2023r. w Przedszkolu Miejskim nr 1 w Kole, gdzie uczęszcza mój wnuczek Fabian. Odwiedziliśmy grupy przedszkolaków, które były zachwycone spotkaniem. Jak na poprzednim spotkaniu, również i tutaj, dzieciaki mogły na własne oczy poznać mieszkańców ula, zobaczyć żywe pszczoły wraz z królową w pokazowym ulu, poznać wszystkie produkty pszczele i sposoby ich pozyskiwania, zobaczyć wszystkie narzędzia, jakimi posługuje się pszczelarz w pracach przy pszczołach zarówno w pracowni jak i na pasieczysku, zajrzeć do ula i poznać wszystkie jego elementy. Dzieciaki z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały również opowieści o pszczelarstwie, o tym jak ono wyglądało dawniej i dziś. A na koniec z ogromną frajdą skosztowały miodu w wafelku, co było dopełnieniem całego dnia pełnego atrakcji. Dla mnie natomiast, jako edukatora, największą radością były wielkie i szczere uśmiechy dzieciaków. To jest bezcenne.

To wydarzenie zostało kilkukrotnie opisane na stronie gospodarza tego wydarzenia – Przedszkola Miejskiego nr 1 w Kole. Poniżej linki do artykułów i zdjęć z tych wydarzeń. 

„Spotkanie z pszczelarzem

Przedszkolaki uczestniczyły w wyjątkowym spotkaniu. Dzieci miały możliwość poznać życie pszczół oraz produkcję miodu. Swą wiedzą podzielił się niezwykły gość, pszczelarz – Pan Bogdan Wesołowski  (dziadek Fabianka z grupy IV). Zaproszony pszczelarz przybył z wieloma atrybutami potrzebnymi do zbioru miodu. Były pszczoły, stroje pszczelarzy, podkurzacz, prawdziwy ul…Przedszkolaki poznały wiele ciekawostek z życia pszczół, ich fascynujący świat, a przede wszystkim mogły podziwiać je na żywo.  Dzieci poznały etapy rozwoju pszczoły, dowiedziały się, jaką rolę w ulu pełni królowa, robotnice, kim jest truteń…, jak i gdzie pszczoły przenoszą pyłek kwiatowy oraz jak powstaje miód. Przedszkolaki miały możliwość zobaczenia niektórych narzędzi niezbędnych w pracy pszczelarza, chętne dzieci mogły nawet wcielić się w jego rolę przymierzając ubranie zakładane przed wejściem do pasieki.

Najważniejszym przesłaniem warsztatów było uświadomienie najmłodszym, jak ważne jest istnienie pszczół dla ludzi.

Były to bardzo ciekawe zajęcia, które na długo pozostaną w pamięci dzieci.

Serdecznie dziękujemy Panu Bogdanowi za poświęcony czas i przekazanie dzieciom cennych wiadomości.

Dziękujemy grupie IV za zaproszenie.”

Przedszkole Miejskie nr 1 w Kole – GRUPA 4 i 7

Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 256Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 258Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 260Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 262Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 264Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 266Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 268Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 270Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 272Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 274Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 276Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 278Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 280Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 282Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 284Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 286Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 288Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 290Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 292Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 294Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 296Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 298Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 300Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 302Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 304Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 306Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 308Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 310Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 312Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 314Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 316Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 318Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 320Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 322Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 324Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 326Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 328Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 330Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 332Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 334Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 336Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 338Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 340Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 342Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 344Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 346Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 348Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 350Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 352

 


Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 354Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 356Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 358Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 360Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 362Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 364Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 366Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 368Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 370Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 372Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 374Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 376Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 378Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 380Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 382Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 384Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 386Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 388Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 390Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 392Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 394Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 396Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 398Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 400Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 402Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 404Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 406Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 408Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 410Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 412Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 414Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 416Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 418Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 420Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 422Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 424Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 426Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 428Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 430Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 432Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 434Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 436


Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 438Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 440Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 442Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 444Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 446Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 448Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 450Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 452Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 454Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 456Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 458Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 460

więcej zdjęć znajdziesz tutaj:

http://pm1kolo.szkolnastrona.pl/art,6527,wizyta-pszczelarza

http://pm1kolo.szkolnastrona.pl/art,6528,spotkanie-z-pszczelarzem

http://pm1kolo.szkolnastrona.pl/art,6543,wizyta-pszczelarza


Dzieciaczki wraz z wychowawcami pięknie podziękowali Naszemu Pszczelarzowi i uhonorowali go wręczając taki oto dyplom:

Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 462

Wszystkie osoby chętne do zorganizowania takiego spotkania na terenie Gminy Koło i okolic mogą kontaktować się bezpośrednio z Panem Bogdanem Wesołowskim. Dane kontaktowe prezentujemy poniżej:

Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie - 464

Życzymy kolejnych, równie owocnych spotkań