PSZCZELARSKA EDUKACJA NAJMŁODSZYCH
– wykłady w 2023 roku
W roku 2023 odbyło się wiele spotkań edukacyjnych związanych z tematyką pszczół. Edukacje te odbywały się w wielu miejscach i w różnych formach. Formą przekazywania wiedzy i doświadczenia, najbardziej popularną ze wszystkich, są spotkania z maluchami i młodzieżą w przedszkolach i szkołach, ale nie tylko. Wielu Naszych Pszczelarzy, zrzeszonych w RZP Konin, pełni rolę edukatorów pszczelarstwa w takiej właśnie formie.
Jako RZP Konin postanowiliśmy przybliżyć sylwetki Naszych Edukatorów oraz ich zaangażowanie i pracę na rzecz tej gałęzi działalności statutowej, wprowadzając cykl „PSZCZELARSKA EDUKACJA NAJMŁODSZYCH”. Tym wpisem początkujemy ten nowy cykl, który będzie pokazywał czym jest pszczelarstwo, kto się tym zajmuje, jak ono wygląda tak „od kuchni”.
Pierwszą osobą, która zechciała się z Nami podzielić swoją pszczelarską przygodą w roli edukatora, jest Nasz Kolega, Pan Bogdan Wesołowski, na co dzień czynny Pszczelarz, członek Koła Koło. Pan Bogdan jest pszczelarzem z wieloletnim doświadczeniem, zrzeszonym w RZP Konin od 2017 roku, członkiem Komisji Rewizyjnej Koła Koło, z rozległą wiedzą, zdobywaną międzypokoleniowo, praktykiem i pasjonatem, Pszczelarzem zasłużonym i odznaczonym. Posiada swoją pasiekę pod nazwą „WESOŁA PASIEKA”, w której realizuje swoją pszczelarską pasję. Tą pasją dzieli się na co dzień zarówno z tymi najmłodszymi, spotykając się z nimi osobiście, jak i udzielając się społecznie, dokonując m.in. nasadzeń drzew i krzewów. Dzisiaj pochylimy się nad tą pierwszą formą, a mianowicie nad PSZCZELARSKĄ EDUKACJĄ NAJMŁODSZYCH.
Dzięki uprzejmości Pana Bogdana pokażemy dziś kilka jego spotkań. Jak sam przyznaje, sprawiają mu one ogromną radość i przyjemność. Opisał swoją tegoroczną działalność w taki oto sposób:
„W roku bieżącym, 2023, zorganizowałem i prowadziłem dwa wykłady edukacyjne na temat pszczół.
Pierwszy wykład miał miejsce w mojej firmie (Saint-Gobain w Kole), gdzie zorganizowaliśmy dla dzieci pracowników firmy konkurs na temat „Dlaczego pszczoły są dla nas ważne?”. Dzieci miały to wyrazić w dowolnej formie plastycznej. Wpłynęła prawie setka prac! Podczas finału, który odbył się 30.08.2023r., miałem przyjemność przygotować wystawę i przybliżyć dzieciom oraz ich rodzicom pszczelarstwo „od kuchni”. Zebrani goście:
poznali mieszkańców ula,
dowiedzieli się jak wyglądało pszczelarstwo kiedyś, a jak obecnie,
poznali wszystkie produkty pszczele oraz sposoby ich pozyskiwania,
mogli obejrzeć ul od środka, poznając wszystkie jego elementy,
mogli zobaczyć narzędzia, którymi posługuje się pszczelarz na pasieczysku i w pracowni,
mogli również zobaczyć żywe pszczoły wraz z królową w ulu pokazowym.
Chętni wcielili się w rolę pszczelarza, ubierając stój pszczelarski, a na koniec wszyscy skosztowali słodkiego upominku w postaci naturalnego miodu serwowanego przez moje koleżanki w wafelku. Myślę, że było to bardzo udane i potrzebne spotkanie.
Poniżej kilka fotek z tego wydarzenia oraz filmy z tego spotkania.
Film nr 1:
Film nr 2:
Drugi wykład miał miejsce pod koniec września 2023r. w Przedszkolu Miejskim nr 1 w Kole, gdzie uczęszcza mój wnuczek Fabian. Odwiedziliśmy grupy przedszkolaków, które były zachwycone spotkaniem. Jak na poprzednim spotkaniu, również i tutaj, dzieciaki mogły na własne oczy poznać mieszkańców ula, zobaczyć żywe pszczoły wraz z królową w pokazowym ulu, poznać wszystkie produkty pszczele i sposoby ich pozyskiwania, zobaczyć wszystkie narzędzia, jakimi posługuje się pszczelarz w pracach przy pszczołach zarówno w pracowni jak i na pasieczysku, zajrzeć do ula i poznać wszystkie jego elementy. Dzieciaki z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały również opowieści o pszczelarstwie, o tym jak ono wyglądało dawniej i dziś. A na koniec z ogromną frajdą skosztowały miodu w wafelku, co było dopełnieniem całego dnia pełnego atrakcji. Dla mnie natomiast, jako edukatora, największą radością były wielkie i szczere uśmiechy dzieciaków. To jest bezcenne.
To wydarzenie zostało kilkukrotnie opisane na stronie gospodarza tego wydarzenia – Przedszkola Miejskiego nr 1 w Kole. Poniżej linki do artykułów i zdjęć z tych wydarzeń.
„Spotkanie z pszczelarzem
Przedszkolaki uczestniczyły w wyjątkowym spotkaniu. Dzieci miały możliwość poznać życie pszczół oraz produkcję miodu. Swą wiedzą podzielił się niezwykły gość, pszczelarz – Pan Bogdan Wesołowski (dziadek Fabianka z grupy IV). Zaproszony pszczelarz przybył z wieloma atrybutami potrzebnymi do zbioru miodu. Były pszczoły, stroje pszczelarzy, podkurzacz, prawdziwy ul…Przedszkolaki poznały wiele ciekawostek z życia pszczół, ich fascynujący świat, a przede wszystkim mogły podziwiać je na żywo. Dzieci poznały etapy rozwoju pszczoły, dowiedziały się, jaką rolę w ulu pełni królowa, robotnice, kim jest truteń…, jak i gdzie pszczoły przenoszą pyłek kwiatowy oraz jak powstaje miód. Przedszkolaki miały możliwość zobaczenia niektórych narzędzi niezbędnych w pracy pszczelarza, chętne dzieci mogły nawet wcielić się w jego rolę przymierzając ubranie zakładane przed wejściem do pasieki.
Najważniejszym przesłaniem warsztatów było uświadomienie najmłodszym, jak ważne jest istnienie pszczół dla ludzi.
Były to bardzo ciekawe zajęcia, które na długo pozostaną w pamięci dzieci.
Serdecznie dziękujemy Panu Bogdanowi za poświęcony czas i przekazanie dzieciom cennych wiadomości.
Dziękujemy grupie IV za zaproszenie.”
Przedszkole Miejskie nr 1 w Kole – GRUPA 4 i 7
więcej zdjęć znajdziesz tutaj:
http://pm1kolo.szkolnastrona.pl/art,6527,wizyta-pszczelarza
http://pm1kolo.szkolnastrona.pl/art,6528,spotkanie-z-pszczelarzem
http://pm1kolo.szkolnastrona.pl/art,6543,wizyta-pszczelarza
Dzieciaczki wraz z wychowawcami pięknie podziękowali Naszemu Pszczelarzowi i uhonorowali go wręczając taki oto dyplom:
Wszystkie osoby chętne do zorganizowania takiego spotkania na terenie Gminy Koło i okolic mogą kontaktować się bezpośrednio z Panem Bogdanem Wesołowskim. Dane kontaktowe prezentujemy poniżej:
Życzymy kolejnych, równie owocnych spotkań